З усіх коньяків, вироблених в даний час в Росії, найкращі робляться саме в республіці Дагестан. Незважаючи на всі економічні проблеми, дагестанським коньяків вдалося зберегти високу якість і унікальні смакові характеристики.
Дагестанський коньяк — історія
Перше коньячне виробництво було організовано в Кизлярі в 1885 році. Чимала заслуга в цьому належить вченому і меценату Давиду Сараджішвілі, що об’єднав кілька винокурень і зумів налагодити технологічний процес.
Варто зауважити, що культура виноробства на Кавказі вже тоді нараховувала кілька століть.
Закономірно, що через десять років, дагестанський коньяк отримав визнання в Російській імперії. Благодатний клімат і оригінальна рецептура дали свій результат.
У сучасній Росії Дербентский і Кизлярський коньячні заводи є чи не єдиними підприємствами, на яких можливий повний цикл виробництва. На їх частку припадає понад 90% всіх вироблених російських спиртів і 80% якісних коньяків.
Дагестанські коньяки — унікальні за смаком і ароматом
Одна з головних проблем дагестанських коньяків полягає у величезній кількості підробок. Що характерно, основна їх частина виробляється саме в Дагестанської республіки. Гарантувати, що куплена пляшка з логотипом Кизлярського заводу дійсно оригінальна, не візьметься, напевно, ніхто.
І все ж, остаточно відмовлятися від алкоголю з Дагестану не варто.
Надто вже гарні дагестанські коньяки. Їм притаманний сильний аромат і помітні ванільні нотки в смаку, чого позбавлене грузинські або молдавські аналоги.
Купити коньяки з Дагестану в Україна майже не реально
У роздрібному продажі знайти коньяки з Дагестану не просто, проте вони є.
В основному, представлені марочні і колекційні екземпляри, ординарні зустрічаються рідше.
За 40 доларів можна придбати десятирічний марочний коньяк «Кизляр», за 30 —
шестирічний коньяк «Лезгинка», а за 250 доларів — колекційний 25-річний коньяк «Петро Великий».
Як правило, використовується радянська класифікація за часом витримки.